VIDEO: Potkany sú múdrejšie, ako sme si mysleli. Pomocou miniatúrneho auta si odšoférovali pre odmenu.

0
1093

Americkí vedci z univerzity v Richmonde naučili potkanov sa dostať k odmene pomocou miniatúrneho auta. Tento výskum priniesol posun vpred v pochopení ako učenie napomáha v boji proti stresu. 

Neurovedkyňa Lambertová a jej kolegovia z univerzity vytvorili malé auto z krabice od jedla s hliníkovým dnom a volantom z medených tyčí. Týmito tyčami potkany uzatvárali elektrický okruh, ktorý poháňal vozidlo. Uchopením jednej z troch tyčí menili smer jazdy. 

Vedci ich naučili dotknúť sa ovládacích tyčí. Neskôr vytvorili obdĺžnikový box, v ktorom si hlodavci mohli jazdiť pričom im odmenu stále posúvali, aby si vylepšili jazdecké schopnosti. 

Aby získali odmenu naučili sa viesť vozidlo rôznymi unikátnymi spôsobmi a zapojili aj vzory riadenia, ktoré nikdy nepoužívali,” povedala Lambertová časopisu New Scientist.

Pri teste sa sledovali hladiny hormónov. Konkrétne kortikosterónu, ktorý sa spojuje so stresom a dehydroepiandrosterónu, ktorý ho potláča. Ten narastal v priebehu učenia z čoho vyplýva, že učením sa niečoho ťažkého znižuje hladinu stresu. Dobre vedieť!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here