Oslava Troch kráľov u nás a vo svete

0
1272

V rámci Európy sa 6. januára majú štátny sviatok tieto krajiny: Slovensko, Fínsko, Poľsko, Rakúsko, Nemecko, Grécko, Lichtenštajnsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Vatikán, San Maríno, Andorra, Cyprus, Chorvátsko, Belgicko, Grónsko, Panenské ostrovy,  Portoriko, Uruguaj.

Slovensko

Podľa Biblie sa traja králi prišli pokloniť narodenému Ježišovi v Betleheme a priniesli mu vzácne dary – zlato, kadidlo a myrhu. Zlato naznačovalo kráľovský pôvod dieťatka, kadidlo božskú podstatu jeho existencie a myrha, ktorá sa používala pri balzamovaní, bola vraj predzvesťou jeho golgotského osudu. Sviatku Troch kráľov sa taktiež hovorí aj deň Zjavenia pána a týmto dňom končí pre väčšinu z nás vianočné obdobie. Tento deň bol v minulosti (i keď v mnohých obciach Slovenska aj v súčasnosti) v znamení koledníkov, prezlečených za Troch kráľov, obchádzajúcich domácnosti, kde koledovali a pritom žehnali domu svätenou vodou a posvätenou kriedou napísali na dvere začiatočné písmená troch kráľov (Gašpar, Melichar a Baltazár) a letopočet (koledníci, ktorí spievajú piesne a sú prezlečení za Troch kráľov chodia po domácnostiach aj v Rakúsku, Nemecku či Švajčiarsku). Dievčatá sa ráno, ešte pred východom slnka, umývali snehom, čo im malo zaručiť snehobielu krásnu pleť.

Trojkráľový večer je večerom, kedy sa predpovedala budúcnosť. Keď ľudia chceli vedieť, kto z nich najskôr zomrie, zapálili rovnako dlhú sviečku. Komu sviečka zhorela najskôr, ten zomrel ako prvý. Naviac podľa stúpajúceho alebo klesajúceho dymu sa dalo poznať, či sa jeho duša dostane do neba alebo do pekla.

Kto sa chcel dozvedieť niečo z budúcnosti, mohol taktiež pripraviť 7 hrnčekov, ktorými priklopil rôzne predmety (kúsok uhlia, hrebeň, peniaz, figúrku dieťaťa, prsteň, kúsok látky a chleba). Každý si potom zvolil hrnček, odklopil ho a podľa predmetov pod ním sa usudzovalo, čo ich čaká. Peniaz znamenal bohatstvo, hrebeň nedostatok, prsteň svadbu, látka cestovanie, figúrka dieťaťa narodenie dieťaťa, chleba dostatok všetkého a uhlie nemoc či smrť.

Česká republika

Aj keď sa v Česku až tak Traja králi neoslavujú, v Prahe vo Vltave sa 6. januára koná tradičné Trojkráľové plávanie pre otužilcov. Rovnako sa koná sprievod 3 mužov prezlečených za kráľov na ťavách po Karlovom moste.

Španielsko a latinskoamerické krajiny

V Latinskej Amerike si v predvečer Troch kráľov – 5.1. deti vyčistia topánky, podobne ako my na Mikuláša a dajú si ich pred dvere, do topánok vložia aj zoznam prianí. Na druhý deň ich čakajú v topánkach sladkosti a darčeky. V Mexiku dokonca zvyknú dostať deti viac darčekov 6. januára než 24. decembra. Niekedy do topánok vložia aj kúsok slamy alebo trávy, aby nakŕmili zvieratá, s ktorými prídu Traja králi – kone, ťavy a slony. V mnohých z týchto krajín sa pečie špeciálny koláč podobný vianočke nazývaný – Rosca de Reyes ktorý zvykne byť plnený rôznymi plnkami a vo vnútri do neho zapečú figúrku Krista. Ten kto figúrku na deň Troch kráľov nájde sa stáva – kráľom/kráľovnou dňa.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here