10 zmien počas prvého a druhého trimestra tehotenstva (1. až 4. mesiac)

0
1375

Každá žena prežíva a vníma svoje tehotenstvo inak. Ak máte vo svojom okolí v rodine alebo medzi priateľkami „tehuľku“ je to výhoda, keďže vám vie poskytnúť množstvo užitočných rád a informácií. Ja som však zo svojich kamarátok otehotnela ako prvá a preto som, ako sa hovorí, išla s prúdom a zisťovala postupne čo tehotenstvo obnáša. Nie som typ ženy, ktorá číta rady mamičiek na internete a ani som si nezačala hneď kupovať knihy o tehotenstve. Možno práve ženám, ktoré sú podobne lenivé na podrobné štúdium ako ja pomôže nasledujúcich veľmi stručných 10 bodov, ktoré sa týkajú mojich zmien v tehotenstve. Nemusí to platiť pre každú z nás, keďže sa všetky líšime fyziologicky, mentálne a aj samotný priebeh gravidity sa tým pádom môže u každej líšiť. Mňa však sprevádzalo počas môjho prvého a druhého trimestra týchto 10 vecí, ktoré som predtým (rozumej mimo tehotenstva) nikdy nezažívala:

1. Grganie

Pred tehotenstvom som nikdy naozaj NIKDY negrgala – dokonca keď sme ešte na strednej škole hrali hru, ktoré dievča si vie odgrgnúť ako chlap – prehrávala som na plnej čiare. Ešte len pri pokuse grgnúť si ma hneď naplo. Avšak všetko sa zmenilo s tehotenstvom. S grganím najmä po jedle nemám teraz žiadny problém 🙂

2. Zápcha

O správnom vylučovaní je mnohým z nás nepríjemné otvorene hovoriť. Ja som pred otehotnením zápchou netrpela. Ale od nejakého 3. mesiaca to začal byť problém. Pohyblivosť čriev sa počas gravidity spomaľuje. Mne pomáha keď zjem viac ovocia – najmä jablká, a netreba zabúdať na dostatočný príjem tekutín a pravidelný pohyb.

3. Zvláštny pocit tlaku v podbrušku

Ťažko tento pocit opísať. Je to niečo medzi nafúknutím, pocitom zväčšujúceho sa bruška a sem tam vás v bruchu/podbrušku môže aj pichať.  Maternica sa zväčšuje a vaše dieťatko si v bruchu robí priestor pre seba. Avšak treba dávať veľký pozor na akékoľvek bolesti či nebodaj krvácanie – vtedy ihneď utekajte k lekárovi.

4. Nafukovanie

Nafukovanie v tehotenstve je ovplyvnené tvorbou progesterónu, ktorý je zodpovedný za udržanie tehotenstva. Keďže celkový proces trávenia potravy trvá dlhšie, potrava v črevách kvasí a vytvára sa viac plynov. Preto sa tehotným ženám neodporúča jesť nič čo je „nadúvacie“ – ako napr. strukoviny, kapusta, sýtené nápoje, biele pečivo, syry…

5. Bolesti hlavy

V druhom trimestri som začala pociťovať bolesti hlavy už hneď ráno keď som sa zobudila. Predtým ma bolesť hlavy naozaj trápila iba sporadicky. Aj za bolesť hlavy v tehotenstve môžu hormonálne zmeny. Opäť treba dbať na dostatočnú hydratáciu a oddych. Pomôcť môže aj masáž šije či pobyt na čerstvom vzduchu. Niekedy bolehlav môže súvisieť aj s bodom 10.

6. Zvýšené nutkanie na močenie

Ja som vždy chodila na „malú“ často, avšak počas tehotenstva sa frekvencia nutkania na močenie ešte zvýšila. Určite to však neriešte tým, že budete prijímať menej tekutín! Čo však rozhodne obmedzte resp. nepite vôbec je káva.

7. Krajšia pleť

Konečne niečo pozitívne! Pleť sa mi vyhladila, vypla, zmizli drobné vyrážky. Viem však, že mnohým ženám sa naopak pleť v tehotenstve rapídne zhorší. Na základe „krásy“ zvyknú ľudia vo vašom okolí tipovať či čakáte chlapca /vraj krajšia pleť/ alebo dievčatko /vraj škaredšia pleť/.

8. Únava

Na spánok ma ťahá oveľa častejšie najmä po jedle. Je to však tiež prirodzené veď vaše telo vykonáva prácu za dvoch. Tak len pekne oddychujte a schrupnite si, ak to tak práve cítite 🙂

9. Prerušovaný spánok

Pred otehotnením som spala vždy ako medveď bez toho, žeby som sa v noci budila. Teraz sa však budím minimálne 2 krát za noc. Občas to súvisí s bodom 6., ale niekedy je problém aj nájsť si pohodlnú pozíciu pri spánku – s rastúcim bruškom je to čoraz problematickejšie hlavne pre tie z nás, ktoré rady spávame na bruchu.

10. Upchatý nos a krvácanie z nosa

Počas tehotenstva telom prúdi väčšie množstvo krvi. čo spôsobuje pocit upchatého nosa a často krát aj zvýšený tlak v cievach, ktoré pri fúkaní môžu popraskať. Môže pomôcť zvlhčovač vzduchu.

A ešte jedna zmena, ktorá súvisí aj nesúvisí s fyzičnom: som náladová, častejšie plačem pri romantických či smutných filmoch a viem oveľa podráždenejšie reagovať k poznámkam okolia – najmä môjho partnera. Ale kto by nebol nervózny, keď zažíva mnohé z vyššie vymenovaného a nemôže si dať ani pohár vína na ukľudnenie! 😀

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here