10 vecí, ktoré si so sebou na Kubu nezabudnite zobrať

0
1113

Aj vy sa pri odchode do zahraničia zvyknete upokojovať vetou: Ak som aj niečo zabudol, v najhoršom prípade si to kúpim na mieste?!? Táto formulka sa ale nedá použiť pri cestovaní do všetkých krajín. Ak cestujete na Kubu a zabudnete niektorú z nižšie uvedených vecí, môže sa stať, že vám bude chýbať počas celého vášho pobytu lebo ju na ostrove jednoducho nezoženiete. Isté veci sa kúpiť dajú, ale sú nesmierne predražené alebo ich môžete zháňať aj týždeň, kým pobeháte všetky obchody. Nehovoriac o dlhých radách, ktoré v kubánskych obchodoch zvyknú byť. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam radšej si so sebou vezmite:

1.Repelent

Komáre sú na Kube premnožené. Prenášajú ziku (nebezpečná najmä pre tehotné ženy a ženy, ktoré v blízkej budúcnosti plánujú otehotnieť) a dengue (horúčkovité ochorenie, ktoré môže končiť až smrťou). Zhluky tohto otravného hmyzu je vidieť na vidieku, ale aj v hlavnom meste, kde sa hromadí odpad, ktorý je pri výdatných dažďoch a horúčavách živnou pôdou komárov.

2. Dezinfekčný gél

Sú miesta, kde voda na toaletách netečie (ja som sa s tým stretla aj na univerzite, kde sa nedalo splachovať ani umyť si ruky), z tohto dôvodu je dobré mať pri sebe vždy dezinfekčný gél na ruky.

3. Hygienické dámske vložky či tampóny

Značky hygienických vložiek a tampónov aké používame my, na Kube nezoženiete. Vlastne budete rady, ak sa vám podarí zohnať vôbec nejaké takéto dámske potreby.

4. Toaletný papier alebo hygienické vreckovky

Toaletného papiera majú Kubánci vždy nedostatok. Prejdete 10 rôznych obchodov a nenájdete ho nikde. Čo sa týka hygienických vreckoviek – neviem či som ich na Kube v obchodoch vôbec mala možnosť vidieť.

5.  Fotokópiu pasu

Ak náhodou stratíte pas alebo vám bude odcudzený je dobré mať vždy na inom mieste uloženú fotokópiu pasu. Prípadne naopak – noste so sebou iba fotokópiu a originál pasu si bezpečne odložte do kufra na izbe. Fotokópiu od vás budú žiadať aj v prípade, že si idete kúpiť kartu na internet. 

6. Akékoľvek lieky

Lieky na Kube nie sú. Ak budete chcieť Ibuprofen alebo iný liek proti bolesti bude to náročné niekoľko dňové hľadanie a behanie po lekárňach. Rovnaké to je s liekmi na bolesť žalúdka, s očnými a nosovými kvapkami, s obväzmi, s liekmi na zníženie horúčky, s liekmi proti alergii…..

7. Cash

Nestretla som sa s miestom, kde by boli akceptované platobné karty a kde by sa dalo platiť kartami. Bankomaty nájdete, ale môže sa stať, že budú nefunkčné alebo aktuálne bez peňazí. Takže radšej si vezmite dostatok hotovosti.

8. Kozmetiku

Zubné pasty, šampóny, sprchové gély a šminky je rozhodne lepšie si vziať z domu. Na Kube nie je veľký výber značiek jednotlivých kozmetických produktov a ak náhodou natrafíte na tú svoju značku – bude výrazne predražená.

9. Oblečenie – od plaviek až po teplejšiu mikinu a rifle

Na Kube sa dá nejaké oblečenie kúpiť, ale je opäť v 5 násobnej cene od tých našich cien. Plus málokedy nájdete v obchodoch niečo čo sa vám naozaj bude páčiť. V zimných mesiacoch – november, december, január – na Kube môže byť chladno najmä večer a vtedy sa vám určite hodí aj teplejšia mikina a dlhé hrubšie nohavice. Kubánci sa obliekajú napriek chudobe veľmi štýlovo, takže aby ste popri nich nevyzerali nevkusne kľudne si zbaľte aj nejaké krajšie kúsky zo svojho šatníka, hlavne keď sa večer chystáte na party či do baru. Ale o kubánskom štýle obliekania viac inokedy…

10. Darčeky pre miestnych

Ak budete ubytovaní v Casa particular (niečo ako naše AirBnB) je vhodné priniesť nejakú drobnosť domácim, prípadne ak vám príde ľúto chudobných detí, starých  či chorých ľudí na ulici okrem peňazí ich určite poteší aj akákoľvek drobnosť. Veľmi vhodnými darčekmi, ktoré Kubánci ocenia sú – zapaľovače, zubné pasty, gumičky do vlasov, vitamíny či lieky, dezinfekčné prostriedky, šampóny, kondicionéry, mydlá, slnečné okuliare, voňavky, oblečenie…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here