10 vecí, ktoré na Kube určite urobte!

0
1274

1. Ubytujte sa v casa particular

Casa particular by sa dalo porovnať s AirBnB, s tým rozdielom, že mnohé casy nie sú ponúkané na webe, keďže mnohí Kubánci nemajú prístup k internetu. Jedná sa o bývanie u miestnych. Úroveň jednotlivých ubytovaní sa samozrejme líši. Niektoré casy sú zariadené veľmi jednoducho a ponúkajú iba spoločné sociálne zariadenia, iné sú naopak priam luxusné s privátnymi izbami a kúpeľňami. Voľnú casu particular nájdete vždy aj bez toho, aby ste si ju objednávali vopred. Každá oficiálna casa particular je označená modrým znakom v tvare akoby obrátenej kotvy. Pokojne zazvoňte a opýtajte sa miestneho či má voľné izby a či by vám ich neukázal. Na základe toho sa bez obáv viete rozhodnúť či ubytovací štandard zodpovedá alebo nezodpovedá vašim požiadavkám.

2. Navštívte Fabricu del Arte Cubano

Ak budete aspoň jeden deň v Havane, choďte sa pozrieť do jedného z najzaujímavejších klubov v meste – FAC teda Fabrica del Arte Cubano. Takmer vždy sa tam niečo deje – nemám teraz na mysli iba party resp. diskotéku, ale aj koncerty, divadelné predstavenia, workshopy, diskusie, hodiny tanca, módne prehliadky, výstavy fotografií, obrazov a iných umeleckých diel. Okrem toho sa tu dobre najete aj napijete. Vstup je 2 CUC.

3. Vyskúšajte Maltu

Slováci si pod Maltou predstavia ostrov alebo murovaciu maltu. Pre Kubáncov je Malta nápoj, ktorý tam miluje takmer každý. Chuťovo je to niečo medzi kofolou a nealko pivom. Je to sladký nápoj, do ktorého si Kubánci ešte prilievajú salko. Je to netradičné, ale vrelo odporúčam.

4. Zatancujte si na diskotéke v jaskyni

V meste Trinidad je diskotéka s názvom Ayala umiestnená v jaskyni. Je fakt, že vyšliapať na kopec, ktorý vedie do jaskyne v podpätkoch je trošku športový výkon, ale v cene vstupného – 5 CUC máte zahrnutý aj jeden drink. Pokiaľ nie ste fanúšikmi kubánskej hudby tak to nebude nič pre vás, ale kde inde môžete zažiť jaskynnú party? I keď kedysi bola jaskyňa miestom hrôzostrašného činu Carlosa Ayalu, po ktorom je teraz pomenovaná. Hovorí sa, že Carlos uniesol mladú ženu, ktorej telo bolo neskôr nájdené bezvládne práve v tejto jaskyni.

5. Zajazdite si na koni vo Viňales

Viňales je národný park, ktorý sa oplatí navštíviť. Peši, na bicykli alebo na koni! Z konského chrbta uvidíte krasové mogoty, úrodné pôdy, na ktorých sa pestuje kvalitný tabak, ananásy, guava, ale aj iné plodiny. Nájdete tu aj množstvo jaskýň a najdlhší jaskynný systém zvaný Cuevas de Santo Tomas.

6. Zaplávajte si pod vodopádmi

V okolí mesta Trinidad sa nachádza pohorie Sierra del Escambray s chránenou krajinnou oblasťou Topes de Collantes. Turistika sa dá robiť iba po vyznačených chodníkoch (keďže niektoré časti sú súčasťou militantnej zóny) a nájdete tu mnohé endemické druhy fauny a flóry, kaňony a množstvo vodopádov, v ktorých sa pokojne môžete okúpať. Najznámejšími sú El Nicho alebo Vegas Grande.

7. Navštívte hotel Nacional

V štvrti Vedado v Havane sa nachádza hotel známy predovšetkým zo 40tych rokov 20. storočia kedy sa tu stretávali predstavitelia mafie. Samotný hotel bol postavený práve z peňazí, ktoré pochádzali z predaja drog a zo zisku z hazardu. Hotel v minulosti navštívilo veľa známych osobností – Hemingway, Sinatra, Costner, Schwarzenegger, Maradona… Dnes vás hotelom prevedie sprievodca a porozpráva vám celú jeho históriu. Môžete sa tu ubytovať alebo si na príjemnej terase dať kávu. Navštíviť môžete aj hotelový kabaret Parisien.

8. Ochutnajte tradičnú gastronómiu

Ropa vieja – v preklade „Staré oblečenie“ – jedlo, ktorého základom je dusené hovädzie mäso s cibuľou v paradajkovej omáčke

Tamales –  kukuričná múka zabalená a varená v kukuričných listoch, môže byť ochutená aj nejakým druhom mäsa

Vaca frita – vyprážané hovädzie mäso

Arroz con Pollo – jednoduché no veľmi časté jedlo na Kube – ryža s kuracím mäsom

Moros y Cristianos – ryža varená so slaninou a čiernymi fazuľami

Crema de Queso – syrová krémová polievka

Sopa de frijoles negros – polievka z čiernej fazule

9. Potápajte a šnorchlujte sa

Kuba má množstvo lokalít, kde sa oplatí vyskúšať šnorchlovanie či potápanie napr. Cayo Coco, Playa Larga, Playa Giron, Jardines de la Reina, Santa Lucia, Maria la Gorda or Bay of Pigs.

10. Ochutnať tradičný kubánsky rum a vyskúšať kubánske cigary

Toto je určite „must“- Máte veľa možností, kde sa dajú obe tieto slasti vychutnať.  Kvalitný rum kúpite úplne všade – v malých obchodíkoch, v cukrárňach, a samozrejme v každom bare a reštaurácii ho majú v ponuke tiež. Vyšším levelom je navštíviť múzeum rumu v Havane – Museo del Ron Havana Club. Detailne vám tu popíšu históriu a samotný proces výroby jedného z najznámejších rumov sveta a samozrejme prehliadka zahŕňa aj ochutnávku. Rovnako sa viete dozvedieť množstvo informácií o výrobe a histórii cigár v Partagas Cigar Factory v Havane, kde na vlastné oči uvidíte celý postup výroby tých najkvalitnejších kubánskych cigár.

Stránka Whatsup.sk nenabáda na konzumáciu alkoholu a užívanie tabakových výrobkov. Pite a fajčite s rozumom. Samozrejme od 18 rokov

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here