10 vecí, ktoré na Kube nerobte

0
1153

Kuba je krajina, ktorá sa vo všeobecnosti dá označiť za bezpečnú, avšak ako všade na svete aj tu na vás môže číhať pár zdravotných či iných bezpečnostných rizík. Aby ste sa aspoň niektorým z nich vyhli, poskytujeme vám 10 rád čo pri návšteve ostrova slobody rozhodne NEROBTE!

1.Nepite vodu z vodovodu

V mnohých exotických krajinách my Európania nemôžeme piť „kohútikovú“ vodu, pretože sa dostavia žalúdočné problémy. Rovnako aj na Kube piť vodu z kohútika nie je rozumný nápad. Nie je vhodné si dávať v baroch ľad do drinkov, umývať ovocie v tejto vode a  prevarená voda môže síce trochu pomôcť, ale nie vždy.

2. Nechoďte na pláž po zotmení

Ja viem, je to romantické prechádzať sa večer po pláži, alebo tam jednoducho sedieť a popíjať Mojito – zatiaľ si ale na vašej krvi môžu pochutnávať piesočné blchy. Tieto zvieratká sú aktívne iba v noci. Horšie ich znášajú ženy, keďže majú jemnejšiu kožu a (niektoré) sú menej chlpaté než muži. Večer vôbec nemusíte cítiť ako vás štípu, avšak na druhý deň vás budú svrbieť extrémne celé nohy a môže sa dostaviť aj silná alergia v podobe množstva vyrážok. Ak na pláž predsa len pôjdete, radšej tak urobte v dlhých nohaviciach a botaskách.

3. Nešúchajte si oči

Ak vás na ulici svrbia oči, radšej si ich nešúchajte holými rukami (použite hygienickú vreckovku). Pri šúchaní očí by ste si mohli na Kube do oka zaviesť infekciu. Hygiena je predsa len na nižšej úrovni ako v Európe. Množstvo Kubáncov má červené, zapálené oči.

4. Nesmrkajte si nos na ulici

Kubánci by to mohli považovať za veľmi nevychované. Ak sa potrebujete vysmrkať, radšej počkajte kým si budete môcť odskočiť na toaletu, alebo kým okolo vás nikto nebude.

5. Nedávajte si mobil ani peňaženku do zadného vrecka nohavíc

Určite ho/ju tam do 5 minúť mať nebudete. Na Kube je chudoba a kde je chudoba, tam je aj vyššia šanca, že vás niekto okradne.

6. Neodchádzajte z izby bez uzamknutia svojho kufra

Opakujem na Kube je chudoba. To znamená, že sa tam kradne často a to aj v „bezpečí“ hotelovej izby. Kufor si radšej pri každom svojom odchode uzamykajte.

7. Nespoliehajte sa na verejnú dopravu

Zastávky tu nenájdete, ani žiaden dopravný poriadok. Kde je zastávka vám napovie hŕstka ľudí stojacich popri ceste. Autobus môže prísť o 10 minút, pol hodinu či hodinu a vy aj tak nebudete mať poňatia kam ten autobus vlastne smeruje.

8. Nehovorte slovo papaya

Papaya na Kube nie je označenie pre ovocie. Ak si budete pýtať v zelovoci papayu, určite sa predavač rozosmeje. Ak máte chuť na papayu radšej použite pomenovanie: fruta bomba.

9. Nefotografujte ľudí v uniformách

V lepšom prípade by vás upozornili, že sa to nesmie, v horšom by vám mohli skonfiškovať foťák.

10. Nepýtajte sa na politiku

Fidel, Che Guevara, komunizmus, revolúcia – ak sa dáte do reči s okoloidúcimi Kubáncami, ktorí inak veľmi radi konverzujú, tak práve týmito „výrazmi“ ich môžete ihneď umlčať. Ak sa predsa len veľmi zvedavý a spýtate sa na El Comandanta, radšej si iba vypočujte názor a NEKRITIZUJTE!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here